DOD
DOD LS300W
Impressive video quality . Lack of GPS is main drawback. Reliability is a concern as well.

4.7
Overall Score4.7/10
Price
$170
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Aptina AR0330
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Good video
- Reasonable price
Weaknesses
- Below average reliability
- Does not work with some SD cards
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
5/10
Reliability
3/10
Discreetness
6/10
Value
6/10
Support
1/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
84
Posts
1,052
Views
555,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
February 1, 2021
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | DOD LS300W |
|---|---|
| Brand | DOD |
| Model | LS300W |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Feb 2013 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | DOD LS300W |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96650 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.7" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 500mAh |
Features
| Spec | DOD LS300W |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | DOD LS300W |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Operating Temperature | -25°C to 75°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Aptina AR0330 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 15.0 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | 114 x 48 x 37 |
| HDR | No |
