Street Guardian
Street Guardian SG9665GC
All around an excellent camera with good support. A bit on the pricey side for a single camera and no buffered parking mode.

7.7
Overall Score7.7/10
Price
$150
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor IMX322
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Video quality
- Build quality
- Mounts directly to windscreen and is discreet
- Excellent Support
Weaknesses
- No buffered parking mode
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
6/10
Reliability
8/10
Discreetness
8/10
Value
7/10
Support
9/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
160
Posts
8,081
Views
1,671,486
Forum Activity
Medium
Last Activity
January 25, 2026
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Street Guardian SG9665GC |
|---|---|
| Brand | Street Guardian |
| Model | SG9665GC |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | Mar 2015 |
| Country | China |
| Warranty | 24 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | Street Guardian SG9665GC |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96655 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 1.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Street Guardian SG9665GC |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Street Guardian SG9665GC |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX322 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 15.0 Mbps |
| Viewing Angle | 135° |
| Dimensions | 72 x 52 x 43 |
| HDR | No |
