Lukas
Lukas LK-7950 WD
Most feature rich dual camera available today. Overall one of the best on the market.

6.7
Overall Score6.7/10
Price
$280
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor IMX322
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- Dual 1080p with good video quality
- WiFi
- Good build quality
- Wide temperature tolerance
Weaknesses
- Front camera is a bit big
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
6/10
Reliability
8/10
Discreetness
4/10
Value
7/10
Support
7/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
112
Posts
1,257
Views
454,933
Forum Activity
Very Low
Last Activity
January 11, 2021
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Lukas LK-7950 WD |
|---|---|
| Brand | Lukas |
| Model | LK-7950 WD |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Mar 2015 |
| Country | Korea |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Lukas LK-7950 WD |
|---|---|
| Processor | Texas Instruments TMS320DM8148 |
| Video Format | AVI |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 12V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Lukas LK-7950 WD |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Optional |
| Apps | Windows, Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Lukas LK-7950 WD |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD, SD |
| Max Card Size | 256GB + 256GB |
| Operating Temperature | -30°C to 80°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | LED |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX322 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 7.0 Mbps |
| Viewing Angle | 135° |
| Dimensions | 109 x 99 x 38 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 24 |
| Bitrate | 5.0 Mbps |
| Viewing Angle | 130° |
| Dimensions | 28 x 28 x 32 |
| HDR | No |
