Street Guardian
Street Guardian SG9663DR
While expensive, this is most likely the best remote dual lens camera available on the market today

7.8
Overall Score7.8/10
Price
$325
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor R IMX291 STARVIS
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Timelapse, Low Bitrate
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- Good video quality
- Great support, firmware updates
- & 24 month warranty
- Good apps
- Remote Dual Lens Camera
- 512GB MicroSD Support
Weaknesses
- High price tag
- No bufferred parking mode
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
7/10
Reliability
8/10
Discreetness
9/10
Value
6/10
Support
9/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 23, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
160
Posts
3,543
Views
706,390
Forum Activity
Very Low
Last Activity
May 25, 2024
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Street Guardian SG9663DR |
|---|---|
| Brand | Street Guardian |
| Model | SG9663DR |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Remote Lens |
| Release Date | Jun 2020 |
| Country | China |
| Warranty | 24 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | Street Guardian SG9663DR |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96663 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.7" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Street Guardian SG9663DR |
|---|---|
| Parking Mode | Timelapse, Low Bitrate |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows, macOS, Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Street Guardian SG9663DR |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 512GB |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio, Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor R IMX291 STARVIS |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 18.0 Mbps |
| Viewing Angle | 127° |
| Dimensions | 75 x 35 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Sony Exmor R IMX291 STARVIS |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 18.0 Mbps |
| Viewing Angle | 127° |
| Dimensions | 75 x 35 |
| HDR | No |
