Garmin
Garmin Dash Cam Mini
Great design as it is one of the smallest dash cams on the market today. Video quality is average and it may overheat

7.0
Overall Score7.0/10
Price
$90
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- Brand Name
- Good support
- Discreet
- 512GB MicroSD Support
Weaknesses
- Average video quality
- Some owners complain of overheating
- LED only error notifications
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
5/10
Reliability
4/10
Discreetness
10/10
Value
8/10
Support
8/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
14
Posts
136
Views
95,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
May 15, 2025
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Garmin Dash Cam Mini |
|---|---|
| Brand | Garmin |
| Model | Dash Cam Mini |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | May 2019 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Garmin Dash Cam Mini |
|---|---|
| Processor | Unknown |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Garmin Dash Cam Mini |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | No |
| Apps | Windows, macOS, Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Garmin Dash Cam Mini |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 512GB |
| Operating Temperature | -20°C to 60°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | LED |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 20.0 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | 31 x 53 x 29 |
| HDR | No |
