Vantrue
Vantrue E1 Pro
Good video 4K quality, small form factor and optional cloud support are great features but note the camera runs hot.

7.3
Overall Score7.3/10
Price
$149.99
4K
Front Resolution
3840 x 2160p (4K)
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS 2 IMX678
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Latest Prices
Where to Buy
Prices updated May 13, 2026
Store
Price
History
Deal
Unknown availability
Unavailable
90d History
Avg $144.93 – At average
Low $139.13
High $152.66
View Deal
We earn a small commission from links on this page which helps support the site. Read our affiliate disclosure for more details.
Strengths
- Good 4K video quality for the price
- Very small camera
- Optional cloud connectivity
- Voice Commands
- Wireless Remote
Weaknesses
- Runs hot
- long term reliability unknown
Scores
Performance
Day Video
9/10
Night Video
7/10
Reliability
5/10
Discreetness
8/10
Value
8/10
Support
7/10
Community
Community Insights
Updated May 9, 2026
Community
Threads
66
Posts
1,240
Views
201,464
Forum Activity
Very High
Last Activity
April 24, 2026
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Vantrue E1 Pro |
|---|---|
| Brand | Vantrue |
| Model | E1 Pro |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Mar 2025 |
| Country | China |
| Warranty | 18 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | Vantrue E1 Pro |
|---|---|
| Processor | Novatek NT98528 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 1.54" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Vantrue E1 Pro |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS, Windows, macOS |
| Cloud Connectivity | Optional |
| Voice Commands | Yes |
Storage and Durability
| Spec | Vantrue E1 Pro |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 1TB |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio, Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS 2 IMX678 |
|---|---|
| Max Resolution | 3840 x 2160p (4K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 32.0 Mbps |
| Viewing Angle | 158° |
| Dimensions | 50 x 44 x 44 |
| HDR | Yes – scheduled |
