Vueroid
Vueroid S1 4K Infinite
One of the best 3-channel cameras for video quality currently on the market. A bit pricey but overall a great camera.

7.3
Overall Score7.3/10
Price
$499.99
4K
Front Resolution
3840 x 2160p (4K)
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS 2 IMX678
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Buffered, Energy Saving
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear, Interior
Latest Prices
Where to Buy
Store
Price
History
Deal
$499.99
90d History
Avg $499.99 – 0% above avg
Low $499.99
High $499.99
View Deal
Updated May 11 2026
We earn a small commission from links on this page which helps support the site. Read our affiliate disclosure for more details.
Strengths
- Excellent video quality for a 3-channel camera
- Good parking mode
- No battery or super capacitor, special TFF File system
Weaknesses
- High price tag
Scores
Performance
Day Video
9/10
Night Video
8/10
Reliability
7/10
Discreetness
6/10
Value
7/10
Support
7/10
Community
Community Insights
Updated May 9, 2026
Community
Threads
27
Posts
1,980
Views
152,926
Forum Activity
Very High
Last Activity
May 8, 2026
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Vueroid S1 4K Infinite |
|---|---|
| Brand | Vueroid |
| Model | S1 4K Infinite |
| Channels | 3 |
| Channel Setup | Front, Rear, Interior |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | Sep 2025 |
| Country | Korea |
| Warranty | 18 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | Vueroid S1 4K Infinite |
|---|---|
| Processor | Novatek NT98530 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.3" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V, 12V |
| Battery Type | None |
Features
| Spec | Vueroid S1 4K Infinite |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered, Energy Saving |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS, Windows, macOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Vueroid S1 4K Infinite |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 512GB |
| Operating Temperature | -20°C to 65°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio, Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS 2 IMX678 |
|---|---|
| Max Resolution | 3840 x 2160p (4K) |
| FPS | 60 |
| Bitrate | 48.0 Mbps |
| Viewing Angle | 151° |
| Dimensions | 114 x 65 x 37 |
| HDR | Yes – scheduled |
Rear Camera
| CMOS | Sony STARVIS 2 IMX675 |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1440p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 22.0 Mbps |
| Viewing Angle | 160° |
| Dimensions | 52 x 29 x 42 |
| HDR | No |
