Vantrue
Vantrue N5
One of the only 4-channel cameras available. A great choice if you want to record the cabin from both front and back

7.2
Overall Score7.2/10
Price
$320
4K
Front Resolution
2592 x 1944p (2K)
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS 2 IMX675
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear, Interior, Interior Rear
Strengths
- Decent video for 4 cams
- Good build quality
- 18 month warranty
- Voice Commands
Weaknesses
- Larger sized camera
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
7/10
Reliability
8/10
Discreetness
5/10
Value
8/10
Support
7/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
43
Posts
846
Views
219,660
Forum Activity
High
Last Activity
April 10, 2026
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Vantrue N5 |
|---|---|
| Brand | Vantrue |
| Model | N5 |
| Channels | 4 |
| Channel Setup | Front, Rear, Interior, Interior Rear |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Jul 2023 |
| Country | China |
| Warranty | 18 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | Vantrue N5 |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96529 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.265 |
| Screen Size | 3.19" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Vantrue N5 |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows, macOS, Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | Yes |
Storage and Durability
| Spec | Vantrue N5 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 512GB |
| Operating Temperature | -20°C to 65°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS 2 IMX675 |
|---|---|
| Max Resolution | 2592 x 1944p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 14.0 Mbps |
| Viewing Angle | 158° |
| Dimensions | 124 x 69 x 50 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Galaxycore GC2053 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 10.0 Mbps |
| Viewing Angle | 160° |
| Dimensions | 85 x 48 x 48 |
| HDR | No |
