DDPAI
DDPAI Mola N3
A good cylindrical budget camera. App is not the best which is a concern since the dash cam does not have a screen. Good value for money if the app works well with your phone.

7.3
Overall Score7.3/10
Price
$50
4K
Front Resolution
2560 x 1600p (2K)
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- Decent video quality for price
- Discreet
- Wifi
- Capacitor instead of battery
- Audio error notifications
Weaknesses
- Low rated app
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
6/10
Reliability
7/10
Discreetness
8/10
Value
9/10
Support
6/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | DDPAI Mola N3 |
|---|---|
| Brand | DDPAI |
| Model | Mola N3 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Aug 2020 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | DDPAI Mola N3 |
|---|---|
| Processor | HiSilicon Hi3556 V200 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264, H.265 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | DDPAI Mola N3 |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Optional |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | DDPAI Mola N3 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 128GB |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1600p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 14.5 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | 99 x 33 x 28 |
| HDR | No |
Community
Community Insights
Snapshot from April 23, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Threads
12
Posts
280
Views
130,171
Forum Activity
High
Last Activity
February 2, 2026
