Dash Cam
DVR-027
Good picture quality, reliability and price. Consider the G1W instead.

5.0
Overall Score5.0/10
Price
$60
4K
Front Resolution
1280 x 720p
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Good video quality
- Reliable
- Price
Weaknesses
- Too large
- Gaps between video files
Scores
Performance
Day Video
6/10
Night Video
3/10
Reliability
8/10
Discreetness
3/10
Value
9/10
Support
1/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Threads
161
Posts
1,555
Views
665,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
September 16, 2018
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | DVR-027 |
|---|---|
| Model | DVR-027 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Jan 2011 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | DVR-027 |
|---|---|
| Processor | Zoran Coach 12MDV ZR364249BGCG |
| Video Format | AVI |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 1000mAh |
Features
| Spec | DVR-027 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | DVR-027 |
|---|---|
| SD Card Type | SD |
| Max Card Size | 32GB |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1280 x 720p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 4.0 Mbps |
| Viewing Angle | 120° |
| Dimensions | 100 x 63 x 23 |
| HDR | No |
