Dash Cam
kdLinks X1
Not the most discreet camera and video quality on par with cameras half the price. The Mobius and B40 / A118 are better values.

5.2
Overall Score5.2/10
Price
$170
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Aptina AR0330
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Seller responds to questions quickly
Weaknesses
- Not the most discreet, particularly the mount
- High price
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
4/10
Reliability
5/10
Discreetness
4/10
Value
6/10
Support
4/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Threads
2
Posts
12
Views
7,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
May 19, 2016
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | kdLinks X1 |
|---|---|
| Model | kdLinks X1 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Oct 2014 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | kdLinks X1 |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96650 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.7" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 120mAh |
Features
| Spec | kdLinks X1 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows, macOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | kdLinks X1 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 32GB |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Aptina AR0330 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 12.0 Mbps |
| Viewing Angle | 165° |
| Dimensions | 89 x 58 x 38 |
| HDR | No |
