Chupad
Chupad D501
Likely the best video quality for under $60 but be aware of drawbacks.

7.0
Overall Score7.0/10
Price
$60
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor IMX322
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- Video quality
- Discreet Wedge shaped
- WiFi
- Low price
Weaknesses
- Can't turn off LCD screen automatically
- No firmware updates / limited support
- Chrome accents
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
7/10
Reliability
6/10
Discreetness
6/10
Value
9/10
Support
6/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 17, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Brand community
Threads
6
Posts
121
Views
93,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
April 11, 2018
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Chupad D501 |
|---|---|
| Brand | Chupad |
| Model | D501 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | Aug 2016 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Chupad D501 |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96658 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.45" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 180mAh |
Features
| Spec | Chupad D501 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | No |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Chupad D501 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 32GB |
| Operating Temperature | -10°C to 65°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX322 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 12.0 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | 83 x 66 x 35 |
| HDR | No |
