VIOFO
VIOFO A119S
Best all around camera. Excellent video quality, discreet and reliable.

7.3
Overall Score7.3/10
Price
$120
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS IMX291
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Video quality
- Discreet Wedge shaped
Weaknesses
- None
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
7/10
Reliability
8/10
Discreetness
8/10
Value
7/10
Support
6/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
160
Posts
4,153
Views
1,124,807
Forum Activity
Very High
Last Activity
May 11, 2026
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | VIOFO A119S |
|---|---|
| Brand | VIOFO |
| Model | A119S |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | Dec 2016 |
| Country | China |
| Warranty | 18 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | VIOFO A119S |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96660 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | VIOFO A119S |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Optional |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | VIOFO A119S |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 128GB |
| Operating Temperature | -10°C to 65°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX291 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 60 |
| Bitrate | 22.0 Mbps |
| Viewing Angle | 135° |
| Dimensions | 100 x 50 x 50 |
| HDR | No |
