Dash Cam
Mini 0805P
Discreet, small, GPS and reasonably priced. Night quality is average and reliability is unknown.

6.7
Overall Score6.7/10
Price
$65
4K
Front Resolution
2304 x 1296p (2K)
CMOS
Front Sensor
Omnivision OV4689
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Compact and discreet
- Good video quality
Weaknesses
- Disappointing night quality
- No parking mode
Scores
Performance
Day Video
9/10
Night Video
4/10
Reliability
8/10
Discreetness
8/10
Value
9/10
Support
2/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
5
Posts
19
Views
25,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
October 21, 2021
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Mini 0805P |
|---|---|
| Model | Mini 0805P |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Jan 2017 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Mini 0805P |
|---|---|
| Processor | MSTAR MSC8328P |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 1.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Mini 0805P |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Mini 0805P |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Operating Temperature | 0°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Omnivision OV4689 |
|---|---|
| Max Resolution | 2304 x 1296p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 22.0 Mbps |
| Viewing Angle | 100° |
| Dimensions | 75 x 47 x 35 |
| HDR | No |
