70mai
70mai 70mai
Good value for such a low priced camera. Won't find better at this price but may be worth it to buy a B1W for a few dollars more.

7.0
Overall Score7.0/10
Price
$35
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor IMX323
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- Good video quality during day
- Wifi
- Very low price
Weaknesses
- No parking mode
Scores
Performance
Day Video
9/10
Night Video
4/10
Reliability
7/10
Discreetness
8/10
Value
10/10
Support
4/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
60
Posts
909
Views
1,020,172
Forum Activity
High
Last Activity
February 27, 2026
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | 70mai 70mai |
|---|---|
| Brand | 70mai |
| Model | 70mai |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Dec 2017 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | 70mai 70mai |
|---|---|
| Processor | MSTAR MSC8328P |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 240mAh |
Features
| Spec | 70mai 70mai |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | No |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | 70mai 70mai |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Operating Temperature | -20°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX323 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 16.0 Mbps |
| Viewing Angle | 130° |
| Dimensions | 100 x 55 x 32 |
| HDR | No |
