Rexing
Rexing V1P Pro
Improvement over the V1P but video quality for the rear camera is not great. Expensive dual cam for the quality provided

6.3
Overall Score6.3/10
Price
$200
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Omnivision OV4689
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- Capacitor
Weaknesses
- Rear video quality is average
- App is not the greatest
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
6/10
Reliability
6/10
Discreetness
6/10
Value
8/10
Support
5/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 17, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Brand community
Threads
3
Posts
21
Views
10,776
Forum Activity
Very Low
Last Activity
February 21, 2024
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Rexing V1P Pro |
|---|---|
| Brand | Rexing |
| Model | V1P Pro |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | Sep 2018 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Rexing V1P Pro |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96663 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.4" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Rexing V1P Pro |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Rexing V1P Pro |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -20°C to 80°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Omnivision OV4689 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 14.6 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | 180 x 84 x 132 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX323 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 9.9 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
