Dash Cam
CDV300X
Great improvement over the B40. Better night quality, improved build quality and built in GPS are excellent changes but higher price tag.

6.2
Overall Score6.2/10
Price
$120
4K
Front Resolution
2304 x 1296p (2K)
CMOS
Front Sensor
Aptina AR0330CS
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Excellent form factor
- Good build quality
- Good video quality
Weaknesses
- None
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
5/10
Reliability
5/10
Discreetness
8/10
Value
7/10
Support
4/10
Community
Community Insights
No forum metrics available yet
Archive is frozen until manually refreshed.
No forum metrics available yet.
The latest Community Insights run did not return usable forum metrics for this camera yet.
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | CDV300X |
|---|---|
| Model | CDV300X |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | Dec 2014 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | CDV300X |
|---|---|
| Processor | Ambarella A7LA50 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 1.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 120mAh |
Features
| Spec | CDV300X |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | CDV300X |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 32GB |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Aptina AR0330CS |
|---|---|
| Max Resolution | 2304 x 1296p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 15.0 Mbps |
| Viewing Angle | 120° |
| Dimensions | 87 x 59 x 41 |
| HDR | No |
