Dash Cam
Mini 0826
The Mini 0826 is a decent value but overall the Mini 0805 is smaller and a better bang for the buck.

6.7
Overall Score6.7/10
Price
$90
4K
Front Resolution
2304 x 1296p (2K)
CMOS
Front Sensor
Omnivision OV4689
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Compact and discreet
- Good video quality
Weaknesses
- None
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
5/10
Reliability
5/10
Discreetness
8/10
Value
8/10
Support
6/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
55
Posts
653
Views
326,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
March 15, 2022
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Mini 0826 |
|---|---|
| Model | Mini 0826 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Dec 2015 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Mini 0826 |
|---|---|
| Processor | Ambarella A7LA50 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 1.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 330mAh |
Features
| Spec | Mini 0826 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Mini 0826 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Operating Temperature | -10°C to 65°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Omnivision OV4689 |
|---|---|
| Max Resolution | 2304 x 1296p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 15.0 Mbps |
| Viewing Angle | 135° |
| Dimensions | 80 x 46 x 39 |
| HDR | No |
