Dash Cam
Yi Dash Cam
Video quality is good for the price. Not a fan of rectangular form factor.

5.8
Overall Score5.8/10
Price
$80
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
On Semiconductor AR0230CS
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- 1080p at 60fps
- Affordable
- Good night quality
Weaknesses
- Rectangular form factor not the most discreet
- Wobbly mount
- Potential focus problems
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
6/10
Reliability
5/10
Discreetness
3/10
Value
8/10
Support
5/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
160
Posts
1,455
Views
1,113,818
Forum Activity
Very Low
Last Activity
December 30, 2023
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Yi Dash Cam |
|---|---|
| Model | Yi Dash Cam |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Feb 2016 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Yi Dash Cam |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96660 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.7" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 240mAh |
Features
| Spec | Yi Dash Cam |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | No |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Yi Dash Cam |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | On Semiconductor AR0230CS |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 60 |
| Bitrate | 20.0 Mbps |
| Viewing Angle | 165° |
| Dimensions | 74 x 32 x 19 |
| HDR | No |
