Dash Cam
Mini 0903 / Nano Q
Potential to be a great cam if reliability is good. Initial quality problems raise a concern.

6.7
Overall Score6.7/10
Price
$90
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor IMX322
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- Compact and discreet
- WiFi
Weaknesses
- Initial quality complaints / reliability problems (focus
- GPS)
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
5/10
Reliability
5/10
Discreetness
8/10
Value
8/10
Support
6/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
91
Posts
1,834
Views
579,911
Forum Activity
Very Low
Last Activity
May 7, 2024
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Mini 0903 / Nano Q |
|---|---|
| Model | Mini 0903 / Nano Q |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Mar 2016 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Mini 0903 / Nano Q |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96655 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 1.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Mini 0903 / Nano Q |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Optional |
| Apps | Windows, Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Mini 0903 / Nano Q |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX322 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 20.0 Mbps |
| Viewing Angle | 135° |
| Dimensions | 66 x 33 x 40 |
| HDR | No |
