Dash Cam
Yi 4K Action Camera
If you are looking for a true 4K (2160p) camera and have adequate hardware to watch and edit videos, the YI 4K is an excellent action camera.

5.5
Overall Score5.5/10
Price
$250
4K
Front Resolution
3840 x 2160p (4K)
CMOS
Front Sensor
Sony IMX377
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- 3840 x 2160p 30fps
- Affordable true 4K camera
Weaknesses
- No autostart
- Hardware required to support 4K
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
7/10
Reliability
7/10
Discreetness
3/10
Value
4/10
Support
4/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
160
Posts
1,085
Views
821,989
Forum Activity
Very Low
Last Activity
March 11, 2025
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Yi 4K Action Camera |
|---|---|
| Model | Yi 4K Action Camera |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Jun 2016 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Yi 4K Action Camera |
|---|---|
| Processor | Ambarella A9SE75 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.19" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction or Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 1400mAh |
Features
| Spec | Yi 4K Action Camera |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | No |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Yi 4K Action Camera |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 128GB |
| Operating Temperature | 0°C to 45°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony IMX377 |
|---|---|
| Max Resolution | 3840 x 2160p (4K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 60.0 Mbps |
| Viewing Angle | 160° |
| Dimensions | 65 x 42 x 21 |
| HDR | No |
