Street Guardian
Street Guardian SGGCX2PRO
One of the best cameras available today. Very good video quality and top support.

8.0
Overall Score8.0/10
Price
$190
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS IMX291
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Top video quality
- Discreet
- Great support
Weaknesses
- No buffered parking mode
- No WiFi
Scores
Performance
Day Video
9/10
Night Video
8/10
Reliability
8/10
Discreetness
8/10
Value
6/10
Support
9/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
120
Posts
1,671
Views
393,486
Forum Activity
Medium
Last Activity
November 25, 2025
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Street Guardian SGGCX2PRO |
|---|---|
| Brand | Street Guardian |
| Model | SGGCX2PRO |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | Sep 2018 |
| Country | China |
| Warranty | 24 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | Street Guardian SGGCX2PRO |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96663 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 1.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Street Guardian SGGCX2PRO |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows, macOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Street Guardian SGGCX2PRO |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 400GB |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio, Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX291 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 60 |
| Bitrate | 18.0 Mbps |
| Viewing Angle | 120° |
| Dimensions | 72 x 45 x 35 |
| HDR | No |
