Thinkware
Thinkware U3000 Pro
Flagship camera with the best parking mode currently available. While video quality is good, not the best compared to other premium competitors.

6.7
Overall Score6.7/10
Price
$579.99
4K
Front Resolution
3840 x 2160p (4K)
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS 2 IMX678
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Buffered, Radar
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear
Latest Prices
Where to Buy
Prices updated May 22, 2026
Store
Price
History
Deal
We earn a small commission from links on this page which helps support the site. Read our affiliate disclosure for more details.
Strengths
- Great low power parking mode using radar
- Good video quality
- Optional Cloud Capabilities (Geo-fencing, locate vehicle, impact notification) or optional Cabin Camera
Weaknesses
- High price tag
Scores
Performance
Day Video
9/10
Night Video
7/10
Reliability
7/10
Discreetness
7/10
Value
4/10
Support
6/10
Community
Community Insights
Updated May 21, 2026
Community
Threads
11
Posts
192
Views
30,521
Forum Activity
High
Last Activity
April 11, 2026
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Thinkware U3000 Pro |
|---|---|
| Brand | Thinkware |
| Model | U3000 Pro |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | Nov 2025 |
| Country | Korea |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Thinkware U3000 Pro |
|---|---|
| Processor | Ambarella |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.265 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 12V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Thinkware U3000 Pro |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered, Radar |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS, Windows, macOS |
| Cloud Connectivity | Yes |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Thinkware U3000 Pro |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 512GB |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS 2 IMX678 |
|---|---|
| Max Resolution | 3840 x 2160p (4K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 30.0 Mbps |
| Viewing Angle | 147° |
| Dimensions | 70 x 103 x 55 |
| HDR | Yes – scheduled |
Rear Camera
| CMOS | Sony STARVIS 2 IMX675 |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1440p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 10.0 Mbps |
| Viewing Angle | 156° |
| Dimensions | 61 x 30 x 32 |
| HDR | No |
