Vico
Vico Opia2
Overall a good camera from a video quality and build quality perspective. Not the greatest form factor and high price are drawbacks.

6.2
Overall Score6.2/10
Price
$250
4K
Front Resolution
2560 x 1440p (2K)
CMOS
Front Sensor
Omnivision OV4689
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- 1440p
- Good video quality
- Buffered parking mode
Weaknesses
- Shape is not the most discreet
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
7/10
Reliability
7/10
Discreetness
3/10
Value
4/10
Support
8/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
41
Posts
482
Views
210,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
January 10, 2025
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Vico Opia2 |
|---|---|
| Brand | Vico |
| Model | Opia2 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Jun 2016 |
| Country | Taiwan |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Vico Opia2 |
|---|---|
| Processor | Ambarella A12 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction and Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Vico Opia2 |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Optional |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Vico Opia2 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 128GB |
| Operating Temperature | 0°C to 75°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Audio, Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Omnivision OV4689 |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1440p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 19.0 Mbps |
| Viewing Angle | 160° |
| Dimensions | 72 x 53 x 33 |
| HDR | No |
