VIOFO
VIOFO A139
First dash cam with STARVIS 2 CMOS delivers impressive video quality. Most expensive VIOFO but consider if you are looking for a premium dash cam

7.7
Overall Score7.7/10
Price
$370
4K
Front Resolution
3840 x 2160p (4K)
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS 2 IMX678
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Buffered, Timelapse, Low Bitrate
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear, Interior
Strengths
- Excellent video quality
- Audio error notifications
- Good manufacturer support
Weaknesses
- Expensive
- App is not the greatest
Scores
Performance
Day Video
9/10
Night Video
8/10
Reliability
7/10
Discreetness
7/10
Value
7/10
Support
8/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
160
Posts
3,193
Views
659,438
Forum Activity
Very High
Last Activity
May 4, 2026
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | VIOFO A139 |
|---|---|
| Brand | VIOFO |
| Model | A139 |
| Channels | 3 |
| Channel Setup | Front, Rear, Interior |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | Dec 2022 |
| Country | China |
| Warranty | 18 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | VIOFO A139 |
|---|---|
| Processor | Novatek |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264, H.265 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | VIOFO A139 |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered, Timelapse, Low Bitrate |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | VIOFO A139 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -10°C to 65°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS 2 IMX678 |
|---|---|
| Max Resolution | 3840 x 2160p (4K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 60.0 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | 112 x 60 x 40 |
| HDR | Yes – scheduled |
Rear Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX291 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 16.0 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | 53 x 28 x 34 |
| HDR | No |
