Carcam
Carcam K2000
Not a true 1080p camera, consider other affordable cameras instead.

4.5
Overall Score4.5/10
Price
$42
4K
Front Resolution
1280 x 720p
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Low price
Weaknesses
- Poor night quality
- Some reliability issues
Scores
Performance
Day Video
6/10
Night Video
1/10
Reliability
6/10
Discreetness
4/10
Value
9/10
Support
1/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
18
Posts
114
Views
84,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
October 29, 2016
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Carcam K2000 |
|---|---|
| Brand | Carcam |
| Model | K2000 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Aug 2011 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Carcam K2000 |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96632BG |
| Video Format | AVI |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 500mAh |
Features
| Spec | Carcam K2000 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Carcam K2000 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 32GB |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1280 x 720p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 3.0 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | 119 x 55 x 13 |
| HDR | No |
