Dash Cam
Mini 0906
Provides excellent video quality, discreet package at a reasonable price point. Best budget dual camera available today.

7.2
Overall Score7.2/10
Price
$130
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS IMX291
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Timelapse
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- Good video quality for dual camera
- Compact and discreet
- Good price
Weaknesses
- Reliability is unknown
Scores
Performance
Day Video
9/10
Night Video
6/10
Reliability
5/10
Discreetness
8/10
Value
9/10
Support
6/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
160
Posts
1,872
Views
611,098
Forum Activity
Very Low
Last Activity
December 19, 2024
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Mini 0906 |
|---|---|
| Model | Mini 0906 |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Jun 2017 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Mini 0906 |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96663 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 1.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Mini 0906 |
|---|---|
| Parking Mode | Timelapse |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Mini 0906 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 128GB |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX291 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 20.0 Mbps |
| Viewing Angle | 130° |
| Dimensions | 70 x 40 x 47 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX322 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 16.0 Mbps |
| Viewing Angle | 145° |
| Dimensions | 55 x 30 x 30 |
| HDR | No |
