VIOFO
VIOFO A119 Mini
A small improvement over the very popular A119 V3 as this camera is smaller and has WiFi. Slightly higher price than the A119 V3.

7.8
Overall Score7.8/10
Price
$120
4K
Front Resolution
2560 x 1600p (2K)
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS IMX335
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Buffered, Timelapse, Low Bitrate
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- Good video quality
- Buffered parking mode
- Discreet Wedge shaped
- WiFi
Weaknesses
- App is not the greatest
Scores
Performance
Day Video
9/10
Night Video
8/10
Reliability
7/10
Discreetness
8/10
Value
7/10
Support
8/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
56
Posts
984
Views
256,374
Forum Activity
Medium
Last Activity
December 1, 2025
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | VIOFO A119 Mini |
|---|---|
| Brand | VIOFO |
| Model | A119 Mini |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | May 2022 |
| Country | China |
| Warranty | 18 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | VIOFO A119 Mini |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96580 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264, H.265 |
| Screen Size | 1.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | VIOFO A119 Mini |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered, Timelapse, Low Bitrate |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | VIOFO A119 Mini |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -10°C to 65°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio, Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX335 |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1600p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 30.0 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | 75 x 46 x 42 |
| HDR | No |
